s1

S2

Σάββατο 13 Ιουλίου 2013

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΙ ΜΙΛΩΝΑΣ ΣΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΠΑΙΔΩΝ

Ο Ολυμπιακός ήταν η πρώτη ομάδα, που εξασφάλισε την πρόκρισή της στα τελικά από τους αγώνες που έγιναν στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας, καθώς νίκησε το Κολλέγιο με 3-1 (23-25, 25-11, 25-23, 25-14).

Ο Μίλωνας έγινε η δεύτερη ομάδα, μετά τον Ολυμπακό, που προκρίθηκε στα τελικά του Πανελληνίου πρωταθλήματος παίδων, καθώς το βράδυ της Παρασκευής, έπειτα από έναν εκπληκτικό αγώνα, κατάφερε να νικήσει τον Πανερυθραϊκό με 3-2 (12-25, 13-25, 27-25, 25-17, 17-15) και ενώ αρχικά είχε βρεθεί να χάνει με 2-0 στα σετ!

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης με μία αντεπίθεση διαρκείας, και ειδικά μετά την κατάκτηση του 3ου σετ που ήταν και το πιο συναρπαστικό, ισορρόπησε το παιχνίδι και μόλις έφτασε στο 2-2, κατάφερε να πάρει και την ψυχολογία με το μέρος του. Το τάι μπρέικ κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την ομάδα της Νέας Ερυθραίας να χάνει ένα ματς που αρχικά φαινόταν «δικό» της.

Τα σετ: 2-3 (25-12, 25-13, 25-27, 17-25, 15-17)
Η τελική φάση ξεκινά την Κυριακή και θα φιλοξενηθεί στο κλειστό της Αργυρούπολης.